ZKUL czy TYRAN? Oto jest pytanie?
Dziś postaram się wam wytłumaczyć jak chłopu na miedzy, czym się one różnią od siebie, ponieważ bardzo często zadajecie kilka takich samych pytań .
Poniżej link do prawie wszytkich patentów w naszych ghilli.
KILK -> WSZYSTKIE PATENTY W ZKULU I TYRANIE.
![]() |
Stara ,mniejsza wersja. |
![]() |
Stara ,mniejsza wersja. |
ZKUL=Zielony Kaptur Ultra Lekki. Pierwsze vipery były robione z zielonej siatki, były mniejsze, miały mniej patentów i były bardzo lekkie (w wersji na bogato z jutą ok. 349g).
Stworzyliśmy je specjalnie dla starych snajpów , którzy potrzebowali właśnie takiego małego i bardzo lekkiego vipera na specyficzne warunki do roboty. Z czasem, po wysłaniu kilkunastu sztuk do testów, do różnych snajpów, strzelców wyborowych/sportowych i rozpoznawczyków zaczęły wracać uwagi zwrotne, sugestie, propozycje i zapotrzebowania. Aż ewoluował i zaczął wyglądać jak w chwili obecnej i zaczął być SAMODZIELNYM ghilli, a nie jak na początku jako „backup”.
ZKUL jest zrobiony z cienkiej, lekkiej i chłonącej bardzo mało wody (nawet jak się wrzuci do wody ) i bardzo szybko schnącej siatki.
Sucha siatka na ZKULA o wymiarach 50cm na 50cm waży 38g. Czyli jeden metr kwadratowy waży 152g. Gdzie w tradycyjnych konstrukcjach siatka techniczna/kaletnicza waży od ok 250g nawet do 380g i chłonie dużo wody .
![]() |
Cienka sucha siatka 50x50cm, waga 38g |
![]() | ||
Kilka minut w wodzie by porządnie nasiąknęła . |
![]() |
Wyjęta z wody i delikatnie wyciśnięta w ręku , 86g. |
![]() |
Odwirowana w ręku 5razy, 76g. |
Średnia waga (w zależności jak się go zrobi , na bogato czy na biedę) to ok. 360g-490g, a po całkowitym zamoczeniu (i odwirowaniu tak z 3-4razy w ręku ) waży do ok. 600g - 800g i błyskawicznie schnie, nawet w chłodniejsze dni . Ale i tu muszę zaznaczyć, jest mniej wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne i rozrywanie niż TYRAN. Pierwsze egzemplarze, które były ok. 5 lat temu (ze starej i słabej siatki ) przekazane do testów nadal się trzymają i testerzy są zadowoleni mimo, że są bardzo często tyrane na poligonach i na co dzień. Te które robimy obecnie wykonane są z nowej i mocniejszej siatki, robionej specjalnie dla nas pod ZKULE. Podkreślę, że nie jest to najtańsza siatka na rynku , a robiona na zamówienie…. I dla tego nie jest też tania, ale jest idealna do tych zadań.
ZKULe polecam właśnie starym snajpom, którzy już wiedzą co i jak, potrzebującym bardzo lekkiego ghilli na długą robotę ,gdzie wszystko trzeba mieć przy sobie i liczy się każdy gram ;)
Przy minimalnej ostrożności i odrobinie dbania o nie, posłużą wiele lat na poligonach i w codziennym tyraniu. TRZEBA JEDNAK PAMIĘTAĆ, że siatka jest trochę delikatniejsza, niż ta od TYRANA.
ZKULe z czasem dostały swoje dopinane plecy i długi/krótki welon na broń.
Robiliśmy też „Hybrydy„ z plecami na stałe( w jednym egzemplarzu z minimalną ilością farszu waga wyszła ok 600g!!! ) , oraz w wersji dla piechoty.
Wersja dla „piechoty /rozpoznania” od wersji „snajperskiej
„różni się tym, że ma trochę mniej sznurków. Nie posiada także dodatkowych
klamer w kapturze do przypinania welonu. i przez to jest trochę jeszcze lżejsza od wersji snajperskiej.
Oprócz tych dwóch drobnych szczegółów wersja „snajperska od wersji dla piechoty” niczym się nie różni.
W chwili obecnej ZKUL i TYRAN w wersji z odpinanymi plecami czy plecami wszytymi na stałe mają już IDENTYCZNY krój i TAKIE SAME patenty. Różnią się tylko grubością siatki (co za tym idzie wagą , objętością i wytrzymałością). Więc np. plecy od ZKULa pasują do vipera od TYRANA i na odwrót.
Z lewej, siatka ZKULa. Z prawej , siatka TYRANa. Siatka TYRANA jest ok 3 razy grubsza i mocniejsza, i trochę cięższa . Metr kwadratowy waży ok 312g a po nasiąknięciu wodą ok 480g, ale dzięki dużym oczkom bardzo szybko schnie .
TYRAN (z plecami na stałe) powstał na „patencie„ ZKULa na nasze potrzeby szkoleniowe.
Zaprojektowaliśmy i uszyliśmy je typowo do tyrania dla kursantów którzy o nie wcale nie dbają :P.
Z resztą my też nie. Często po szkoleniach całe mokre „kiszą” się przez kilka dni w worku, a po wyrzuceniu ich do ogródka aby wyschły, wiszą tam przez tydzień w deszczu lub pełnym słońcu na zmianę. Po ponad 3 latach takiego traktowania nic się z nimi nie dzieje. Dlatego na TYRANY dajemy 3 lata gwarancji na bazę, ponieważ wiemy, że nic niema prawa się z nimi dziać podczas normalnego tyrania.
Jest to ghilli typu Cobra z plecami na stałe, takie „gniotse nie łamiotse”, takie dziecio-studento-żołnierzoodporne. Możecie je pożyczać nawet szympansom i nie bać się, że wam popsują (no chyba, że porwą/potną typowo o drut kolczasty lub ostre krawędzie… a tego gwarancja nie obejmuje :P ).
TYRANY polecam wszystkim początkującym snajpom, strzelcom wyborowym, graczom w ASG i paintballa. Wszystkim tym, którzy będą ich używać bardzo często i w bardzo ciężkich warunkach, wszystkim instruktorom i organizatorom różnych obozów militarnych. Wszędzie tam gdzie jest potrzebne mocne i nie zawodne Ghilli, gdzie przewija się dużo ludzi, a sprzęt jest przekazywany z ręki do ręki .
DODATKOWE INFORMACJE:
Na wszystkie produkty wystawiam faktury VAT lub paragony.
W przypadku ZKULA (bazy) daję 2 lata gwarancji, na TYRANA (na
bazę) 3 lata gwarancji (gwarancja nie obejmuje uszkodzeń mechanicznych typu rozdarcia o wystające
krawędzie, przecięcia itp.)
oraz gwarantuję naprawę po gwarancyjną .
W przypadku zamówienia „gotowego” ghilli (czyli ja przywiązuję farsz sztuczny) daję też 2 lata gwarancji na farsz (u
nas bardzo dobrze się trzyma po ponad trzech latach ostrego tyrania). Gwarancja
farszu nie obejmuje w przypadku samodzielnego przywiązania.
KLIK-> Jak przywiązać farsz?
GHILLI, NIE PRAĆ W PRALCE!!!
Termin „pranie ghilli” w celu postarzenia farszu , oznacza:
- wrzucenie ghilli do kubła z letnią wodą (może być i zimna woda),
- zasypaniu ziemią/torfem by uzyskać gęste błoto
- „praniu ręcznym” ok. 20-30min i zostawieniu w tym kuble na kilka dni.
Lub tradycyjnie na specjalnym torze wodno-błotnym ;)
Po wypraniu wieszamy najlepiej na suszarce do bielizny lub
sznurkach, farszem do dołu, zostawiamy w ciepłym pomieszczeniu na 3-4 dni . Po wyschnięciu
„wykruszamy dokładnie” błoto.
I w taki sam sposób suszymy po całkowitym zamoczeniu, a najlepiej schnie w
temp. 36,6 stC ;)
W celu „maskowania„ zapachu najlepiej zanieść do stajni i zasypać na tydzień „końskim nawozem„ lub zakopać/zasypać ziemią, torfem, wrzucić do bagna.
Nie polecam „świńskiego, ptasiego ani krowiego nawozu” ;)
Kolorystycznie to STANDARDOWO robię ghilli w lekkim brązie, z bardzo prostego powodu …. W terenia łatwiej i szybciej przywiązać specjalnymi sznurkami(są one dowiązane już do ghilli) „zieloną świeżą naturę, niż starą, martwą i „brązową” naturę. W starym lesie, gdzie jest dużo „suchego„ na podłożu, gałęzi itp. praktycznie nie trzeba dowiązywać martwej natury, ponieważ sztuczny farsz fajnie się wpasowuje właśnie w takie warunki ,zwłaszcza na jesień gdy jest mniej „zielonego”.
Nawet w przypadku zamówienia gotowego ghilli (czyli ja dowiązuję farsz) dorzucam „zestaw naprawczy) tj. mały zapas rafii i liści. Wówczas za kilka lat samemu będzie można dowiązać trochę rafii, gdy coś odpadnie (rafia lepiej i dłużej wytrzymuje częste moczenie i suszenie niż juta, ale po kilku latach coś tam może odpaść) lub aby np. na wiosnę/lato dowiązać odrobinę oliwkowo-zielonej rafii.
Teoretycznie na wiosnę i lato powinno się trochę dowiązać „zielonego” tak symbolicznie, a na koniec lata odwiązać…. Jednak z praktyki wiem, że nikt tak nie robi i wszyscy latają cały rok w „lekko brązowym” ;) .
W przypadku gdy znajdziemy się w terenie, gdzie jest duuużo zielonego „niestety „trzeba poświęcić te dodatkowe 5min więcej by dowiązać dużo „zielonego”.
Posiadając podstawową wiedzę z maskowania, odrobinę praktyki i wyobraźni, jedno ghilli spokojnie wystarczy na cały rok, a są jeszcze patenty by to ghilli dostosować do warunków, kiedy jest bardzo mało śniegu ;)
Osobiście, nie wciskam nikomu 2-3 ghilli na różne tereny, lasy i pory roku, plus na dzień i na noc ;) ... tak jak to robią inni producenci, bo wiem że praktycznie na cały rok wystarczy takie jedno nasze ghilli ;)
A że frontem do klienta, a nasz klient nasz pan, to na specjalne zamówienie za dodatkową opłatą mogę zrobić „zielone ghilli” na lato ;) lub wersję pustynną.
Każde ghilli ręcznie maluję i uzbrajam w sznurki do wiązania natury .
Siatka (baza), sznurki i taśmy (IRR) są produkowane specjalnie na nasze potrzeby w POLSCE.
Klamry i regulatory są firmy ITW-NEXUS w wersji IRR.
Co do bazy, czyli siatki oraz sznurków to nie są one wykończone pod względem IRR. Nie posiadają certyfikatów. Na zdjęciach z noktowizora z podświetleniem IRR widać, że nie są one jakoś bardzo czarne ani nie świecą i to w dodatku na bardzo bliskich odległościach wyglądają w miarę naturalnie. Ale dla tych którzy faktycznie szykują się do poważnej roboty i mają taką potrzebę, aby cały sprzęt miał odpowiednie parametry w IRR, mogę przed nałożeniem farszu sztucznego pomalować ghilli specjalnymi farbami firmy NFM, które dadzą bardzo dobre i długotrwałe rezultaty pod tym względem.
INFO dla taktycznych pedantów :
Nie szyję ghilli z siatek kaletniczych z gotowym kamuflażem z kilku powodów o których nie będę pisał by konkurencji za bardzo nie rozjaśnić tematu ;)
Ale najważniejszy to taki że by to podwyższyło niepotrzebnie cenę. Poza tym
było by to tylko naciąganie klienta, który jest nie świadomy kilku rzeczy . Wszystkie ghilli maluję ręcznie „militarnymi
akrylami” lub NFMami IRR na „jedno kopyto według Szymla” w "brudne kamo" ale staram się by nie
były identycznie pomalowane.
Ceny poniżej są cenami
brutto detalicznymi.
Cennik za gołe elementy bez farszu, w nawiasie cena z przywiązaniem farszu:
VIPER ZKUL(cienka siatka) 1300zł (+150zł)
PLECY ZKUL(cienka siatka) 450zł (+100zł)
VIPER gotowy+plecy gotowe =1900zł gotowy kpl
VIPER TYRAN(gruba siatka) 1450zł ( +150zł)
PLECY TYRAN(gruba siatka) 550zł (+100zł) = 2100zł gotowy kpl.
TYRAN(gruba siatka), (plecy na stałe ) 1750zł (+150zł ) = 1900
Doczepiane RĘKAWY 290zł (+100zł)
Doczepiane NOGAWKI 300zł (+150zł)
WELON KRÓTKI 80zł (+40zł)
WELON DŁUGI 150zł (+60zł)
POKROWIEC NA PLECAK (w wersji nie wodoodpornej) – 300zł (+200zł)
POKROWIEC NA PLECAK (w wersji wodoodpornej) 350zł (+200zł)
Duży worek na ghilli -190zł
Wyżej podane ceny są cenami brutto, są to ceny detaliczne .
Dla służb mundurowych oferuję rabat , w przypadku zamówienia całego kpl. rabat ustalam indywidualnie .
Czy dla klas mundurowych także przysługuje rabat?
OdpowiedzUsuńOdezwij się na PW ;)
UsuńDacie jakiś namiar na priv nigdzie nie mogę znaleźć kontaktu do was
OdpowiedzUsuń